Order Workflow

W momencie złożenia zamówienia zostaje utworzone zdarzenie w systemie. Pierwotnie złożone zamówienie ma status PENDING (oczekujące) i może być anulowane w każdej chwili, chyba że klient zrealizuje płatność elektroniczną. Po zaksięgowaniu wpłaty albo jej ręcznym zatwierdzeniu przy przelewie tradycyjnym zamówienie może być zafakturowane i wysłane.

KROK 1: SKŁADANIE ZAMÓWIENIA

Finalizacja zamówienia zaczyna się gdy kupujący klika PRZEJDŹ DO KASY w widoku koszyka albo dokona ponowienia istniejącego zamówienia z historii wcześniejszych zamówień.

KROK 2: OCZEKUJĄCE ZAMÓWIENIE - PENDING

W widoku zamówień każde nowo złożone zamówienie ma status oczekujące - to znaczy, że płatność nie została jeszcze przetworzona - zamówienie na tym etapie może być anulowane i edytowane. Pending Payment P24 - oczekujące zamówienie na płatność elektroniczną przelewy24 - po 8 godzinach automatycznie zamówienie powinno zostać anulowane. Klient po złożeniu zamówienia otrzymuje potwierdzenie zamówienia z numerem zamówienia i szczegółami.

KROK 3 - OTRZYMANO PŁATNOŚĆ

W przypadku automatycznych płatności jak np. przelewy 24 po zapłacie system Przelewy24 wysyła do sklepu Magento sygnał ZAPŁACONE z kwotami w celu weryfikacji i zmiany statusu zamówienia na PROCESSING (PRZETWARZAM) - w zależności od systemu płatności operator sklepu otrzyma powiadomienie o wpłacie. W przypadku przelewów tradycyjnych na konto bankowe należy samemu zmienić status zamówienia.

Poniższy obrazek przedstawia nowe zamówienie. Możemy je WSTRZYMAĆ. Wystawić FAKTURĘ albo zrealizować DOSTAWĘ.

zamowienie magento

 

Krok 4: FAKTURA - Invoice Order (processing)

Typowo zamówienie jest fakturowane w momencie otrzymania płatności. Niektóre metody płatności mogą wyzwalać automatycznie generowanie tego kroku. Po generowanie rachunku/faktury informacja o tym jest wysyłana do klienta. Kliknięcie FAKTURA jest potrzebne abyśmy nadali zamówieniu status PROCESSING co oznacza, że zostało przyjęte do realizacji.

Krok 5: DOSTAWA

Jeśli kwota przelewu tradycyjnego zgadza się z numerem zamówienia klikamy DOSTAWA. Otwiera się nowe okno. Możemy wpisać numer listu przewozowego

 zamowienie magento2

 Ważną rzeczą jest także ewentualne dodawanie komentarzy do dostawy (patrz poniższy zrzut ekranu) oraz oznaczenie WYŚLIJ e-mail z potwierdzeniem wysyłki do klienta, co spowoduje, że po kliknięciu przycisku WYŚLIJ PRZESYŁKĘ klient otrzyma email powiadamiający o wysyłce i dostawie.

zamowienie magento3

Zamówienie zrealizowane ma status COMPLETE / ZAKOŃCZONE. Takiego zamówienia nie można edytować. Można zrobić FAKTURĘ KORYGUJĄCĄ co pozwoli na realizację zwrotu o ile chcemy obsługiwać zwroty w zapleczu MAGENTO.

Krok 6 - MASOWE PRZETWARZANIE

Istnieje możliwość masowego przetwarzania przesyłek i tworzenia listów przewozowych - scenariusz każdorazowo uzależniony jest od skomplikowania sklepu i wdrożenia.