Joomla 2.5 - Wielojęzyczność w systemie Joomla CMS#

Data: 2013-10-01 20:51:31

Informacja

Ten artykuł jest archiwalny i dotyczy technologii już dawno wycofanych. Jest prezentowany w celach edukacyjno-informacyjnych.

W artykule przedstawimy podstawowe czynności potrzebne do uruchomienia wielojęzyczności systemu Joomla 2.5. Na końcu artykułu prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wielojęzyczności.

Przechodzimy w ROZSZERZENIA > DODATKI następnie uruchamiamy dodatki Systemowe o nazwie: SYSTEM - FILTR JĘZYKÓW oraz SYSTEM - KOD JĘZYKA.

Następnie przechodzimy w MENU i ustawiamy główne MENU dla podstawowego języka. W naszym przypadku jest to MAIN MENU. Zaznaczamy ptaszkiem wszystkie pozycje.

Następnie nad tabelą wybieramy WSADOWE (przetwarzanie masowe pozycji). Po otwarciu zmieniamy język na podstawowy (w naszym przypadku POLSKI). Wybieramy przenieś.

Po wykonaniu wsadowym wszystkie pozycje powinny w polu język posiadać wpis Polski. Pozycja strony głównej (wcześniej z gwiazdką) powinna mieć odpowiednią flagę. Tutaj Polską.

Następnie ten sam krok powtarzamy z artykułami, artykułami K2 (jeśli z takich korzystamy), kategorii artykułów Joomla oraz K2, modułów przypisanych do tego języka, a nawet Kontaktów. Później utworzymy duplikaty tych wszystkich pozycji dla poszczególnych języków. W przypadku rozszerzenia K2 należy każdą pozycję otworzyć ręcznie (artykuły i kategorie), zmienić język i zapisać - nie ma opcji masowej zmiany pozycji.

Edytując język artykułu K2 otwieramy artykuł i z prawej strony gdzie mamy parametry artykułu zmieniamy język. Zapisujemy zmiany.

NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE PROBLEMY PRZY WIELOJĘZYCZNOŚCI:

  1. Dlaczego elementy strony mi znikają?

Jeśli zniknęły moduły albo coś wyświetla się nie tak jak powinno należy przeanalizować ustawienia języków dla modułów i przypisania ich do odpowiednich pozycji menu (języków).

  1. Dlaczego nie wyświetlają mi się artykuły?

Artykuły ZAWSZE są przypisane do kategorii i należy sprawdzić, czy kategoria w jakiejjest problematyczny artykuł bądź grupa ma odpowiedni język, nastęnie sprawdzić ustawienia artykułu, a na końcu pozycji MENU. Jeśli wszędziejest poprawnie ustawiona pozycja, to nie powinno być problemu

  1. Czy wielojęzyczność wpływa na SEO i indeksowanie?

Poprawnie ustawiona wielojęzyczność z odpowiednią segmentacją treści nie powinna miećnegatywnego wpływu na indeksowanie. Zalecamy tutaj stworzenie osobnego menudla każdego języka. Dla przykładu jeśli mamy MAIN MENU, którejjest głównym menu dla języka polskiego, to zalecam utworzenie MAIN MENU DE dla niemieckiego MAIN MENU EN dla angielskiego itd. pozwala nam tochociażby na łatwiejsze przypisywaniemodułów pozycjom menu. W przypadku gdybyśmy mieli bardzo rozbudowane MENU zsetką pozycjitrudniej byłoby przypisywać moduł. Jeśli menu jest osobne dla każdego języka sytuacja jest prosta.

  1. Czy jest łatwy sposób na ogarnięcie wielojęzyczności w systemie Joomla?

Są komponenty rozszerzające funkcjonalność Joomla o wielojęzyczność. Według naszej wiedzy i doświadczenia to właśnie wielojęzyczność wbudowana w Joomla od wersji 2.5 oraz 3.0 i 3.1 jest w zupełności wystarczająca i zgodna z SEO. Instalowanie dodatkowych elementów ułatwiających pracę może doprowadzić do uzależnienia od zewnętrznego rozwiązania, a i tak obsługa wielojęzyczności to ogrom pracy. W przypadku prostych stron z 10 podstronami wielojęzyczność dla nawet 4 języków nie jest wielkim problemem. Gdy mamy rozbudowaną stronę ze 100 i więcej podstronami gdzie są wydzielone warianty strony z różnymi ułożeniami modułów i wariantami modułów, to łatwo można sobie przeliczyć, że im więcej będziemy mieli modułów i wersji językowych tym trudniej będzie nam nawet operować w panelu administracyjnym. Dlatego zalecamy przy obsłudze MENU, ARTYKUŁÓW, KATEGORII, MODUŁÓW korzystać z opcji sortowania wg języków, typów, a także kategorii. Pozwoli nam to na wysortowanie np. modułów przypisanych do określonego języka.

  1. Wielojęzyczność a SH404SEF - czy to dobre połączenie?

Od kilku miesięcy nasza firma całkowicie odradza korzystanie z tego rozszerzenia. Lata pracy pokazały nam, że przy małych stronach to rozszerzenie pozwala na pewne ułatwienia, ale w przypadku dużych portali i rozbudowanych stron staje się obciążeniem i problemem. Obecne wersje Joomla 2.5 oraz 3.1 mają wbudowane opcje pozwalające na tworzenie linków SEF, a także na tworzenie meta deklaracji dla robotów dla każdej podstrony. Jeśli chodzi o duplikaty linków, to pojawiają się one zawsze wtedy, gdy osoba tworząca system nieumiejętnie tworzy segmentację treści i menu. Odpowiednie utworzenie MENU oraz korzystanie w 100% z możliwości systemu Joomla pozwalają na rezygnację ze słabych komponentów typu SH404SEF i pokrewnych.