Ogólne zasady obsługi systemu CMS Wordpress#

Data: 2017-08-14 08:43:44

Prowadząc bloga, czy stronę firmową pamiętaj o podstawowych zasadach:

  1. w edycji wizualnej podstron/wpisów nie nadużywaj stylizacji tekstu, nie zmieniaj własnoręcznie kolorów czcionki, czcionek ani nie stosuj zbyt wielu pogrubień.
  2. tworząc wpisy pamiętaj, aby miały informacyjny charakter i były ciekawe. Content tworzony na siłę i na zamówienie jest często wykrywany jako spam. Nie rób tego.
  3. kopiując tekst z Worda pamiętaj, aby kopiować go do notatnika Windows a później do Worda. Jeśli skopiujesz go bezpośrednio w edycji wizualnej posta albo strony możesz skopiować mnóstwo śmieciowego kodu.
  4. przemyśl kilka razy zanim zmienisz aliasy kategorii, menu, posta, strony dlatego, że zmiana linka bez przekazania reputacji poprzedniego to utrata pozycji starej podstrony. Poza tym Google nie lubi nieprzewidywalnych zmian.
  5. Jeśli chcesz mieć wysoką pozycję organiczną w Google musisz tworzyć content lepszy od konkurencji - lepszy nie tylko jakościowo pod względem treści, ale także układu. W Internecie znajduje się mnóstwo poradników jak tworzyć wartościowe wpisy na blogach, stronach, sieciach społecznościowych. Tworzenie śmieciowego contentu i duplikatów treści (np. w sklepach internetowych) nie zapewni wysokiej pozycji.
  6. Nigdy nie instaluj własnoręcznie pluginów, dodatków w Wordpressie, a jeśli już to robisz sprawdź reputację dostawcy i pamiętaj, że oznacza to utratę gwarancji świadczonej przez Cenobitz.
  7. Wordpress, szablon jak również dodatki należy aktualizować, jeśli tego nie robisz możesz mieć włamanie. Najczęściej włamanie następuje przez plugin (dodatek) z nieznanego źródła, który nieaktualizowany stanowi zagrożenie nie tylko dla Twojej strony, ale dla serwera.
  8. **Wstawianie zdjęć** - kluczowym aspektem szybkiego działania strony jest to jakie zdjęcie wstawiamy na stronę. Duże i źle przygotowane zdjęcia to najczęstszy błąd osób obsługujących systemy CMS. Wstawiając jakiekolwiek zdjęcia do systemu CMS, czy to są zdjecia produktowe, zdjęcia we wpisach, slajdy czy bannery najważniejsze jest waga i wielkość zdjęcia. Zdjęcia powinny mieć odpowiedni format **JPG kompresja 75%** dostosowane do wymiaru wymaganego w danym szablonie. Np. jeśli jest to wpis, to zdjęcie wiodące nie powinno być większe niż 1200 px, a jego waga nie powinna przekraczać 100Kb. Należy pamiętać, że ilość zdjęć na każdej podstronie i brak ich ew. optymalizacji może spowolnić wczytywanie strony. Dodatkowo slajdy niezoptymalizowane w wersji mobilnej mogą stanowić duży problem i decydować o porzuceniu witryny. Darmowe programy do optymalizacji zdjęć to GIMP. W programie Photoshop używamy zakładki SAVE FOR WEB (Zapisz do sieci) i usuwamy dane EXIF, niepotrzebne informacje takie jak miniaturka zdjęcia, konwertujemy na JPG z kompresją 75%.