POCZTA - Konfiguracja programu pocztowego#

Data: 2015-01-27 18:32:18

W przykładzie podamy fikcyjną domenę klienta o nazwie twoja-domena.com w Państwa konfiguracji należy podmienić domenę na Państwa nazwę domeny bez WWW. Sugerujemy konfigurację poprzez protokół IMAP. Konfiguracja w najnowszym programie Outlook w OFFICE365 sprowadza się do podania adresu email, wyboru protokołu IMAP i podania hasła.

**Usługa** **Port
STARTLS**
**Port
****TLS/SSL**
SMTP 587 465
POP3 110 995
IMAP 143 993

Przykładowa konfiguracja przetestowana na naszych serwerach VPS:


Serwer poczty przychodzącej IMAP:

**mail.twoja-domena.com PORT: 993 szyfrowanie SSL/TLS**

NAZWA UŻYTKOWNIKA: adres@twoja-domena.com

HASŁO: hasło-do-danego-konta-pocztowego

AUTORYZACJA: normalna hasło


Serwer poczty wychodzącej SMTP:

**mail.twoja-domena.com PORT:465 szyfrowanie SSL/TLS**

NAZWA UŻYTKOWNIKA: adres@twoja-domena.com

HASŁO: hasło-do-danego-konta-pocztowego

AUTORYZACJA: normalna hasło

Poczta wychodząca WYMAGA autoryzacji takimi samymi danymi jak poczta przychodząca (LOGIN i HASŁO). Bez tego nie da się wysłać emaila.


Po skonfigurowaniu poczty i porcie szyfrowanym SSL/TLS/STARTTLS jeśli mamy wykupiony certyfikat na domenę, to prawdopodobnie nie na subdomeny, czyli MAIL.TWOJA-DOMENA.COM a to oznacza, że na serwerach typu dedykowanych typu VPS prawdopodobnie pojawi się u nas komunikat o niepoprawnym certyfikacie (czyli wygenerowanym automatycznie przez serwer). Należy zaakcepotwać na stałe ten certyfikat przy pierwszym pobraniu i pierwszym wysłaniu poczty. Od tego momentu wszystko działa poprawnie i jest bezpieczne. Jeśli urządzenia, systemy, drukarki nie wspierają takich certyfikatów należy skontaktować się ze wsparciem technicznym - podamy nazwę hosta Państwa serwera VPS na który jest wystawiony kwalifikowany certyfikat.

Często zadawane pytania i problemy:

**1) Poczta nadal nie działa, nie mogę się zalogować**

Serwer posiada zabezpieczenie blokujące adres IP po kilkudziesięciu błędnie wpisanych hasłach. To zabezpieczenie chroni Państwa pocztę przed wyciekiem danych. Prawdopodobnie posiadaliście Państwo programy pocztowe skonfigurowane na stare dane sprzed migracji na nowy serwer. Tym samym program pocztowy próbował się zalogować na niewłaściwe dane podają błędne hasło. Przy wielokrotnym odpytywaniu błędnym hasłem serwer blokuje dany adres IP na kilka godzin. Jeśli program działa w tle np. w telefonie komórkowym może zablokować nam dostęp do poczty w całej firmie. Dlatego należy wszędzie poprawić dane logowania zgodne z wytycznymi z emaili po wygenerowaniu użytkowników, haseł. Firmy ze statycznym adresem IP mogą być dodane do whitelisty.

2) Mam problemy z wysyłką poczty.

Należy sprawdzić dane konfiguracyjne tak, aby zgadzały się z powyższym schematem. Poczta wychodząca wymaga autoryzacji - hasła i loginu (pełnego adresu email). W razie problemów należy usunąć konto pocztowe z programu i ponownie utworzyć. Emaile z serwera nie zostaną skasowane bo są automatycznie SYNCHRONIZOWANE i praktycznie wszystko jest trzymane na serwerze.

3) Nie widzę starej poczty

Programy pocztowe działające przy użyciu protokołu IMAP mają ustawienie synchronizacji wstecznej dzięki czemu oszczędzają transfer. Możemy ustawić synchronizację 2, 4 tygodnie a nawet rok. Jest to szczególnie przydatne wtedy gdy chcemy na komórce synchronizować aktualną pocztę sprzed 2 tygodni, natomiast w firmie na komputerze chcemy mieć całą korespondencję z ostatnich 12 miesięcy.

4) jak się dostać na pocztę przy pomocy przeglądarki.

Obecnie oferujemy następujące programy pocztowe dostępne przez przeglądarkę, tzw. WEBMAILe:

https://www.cenobitz.pl/webmail/

W miejsce domeny www.cenobitz.pl należy umieścić wlasną domenę.

Jako login podajemy pełen adres email, jako hasło podajemy hasło do danego konta pocztowego.

Dokumentacja webmaila znajduje się na stronie wsparcia OVH»

5) mam problem ze spamem

Serwery cenobitz posiadają filtry spamassassin oraz podstawowe elementy zabezpieczeń serwerów pocztowych. Wychodzimy z założenia, że to Klient ma podejmować decyzję o tym jakiej poczty nie chce dostawać i dlatego nie nakładamy własnych zaawansowanych filtrów, które mogą zablokować np. zapytanie ofertowe. Jeśli problem spamu jest dla Państwa uciążliwy, to możemy zwiększyć filtr dla Państwa konta. W takim wypadku należy napisać do biura z prośbą o blokadę.

6) chcę wysyłać i odbierać tysiące emaili dziennie, czy jest to możliwe?

Oczywiście jest możliwe. Pod warunkiem wykupienia odpowiedniego serwera VPS (minimum KVM2) potrafiącego obsłużyć duży wolumen wysyłki. Usługę świadczymy tylko zweryfikowanym klientom z ponad roczną historią obsługi w naszej firmie. Dodatkowo klient jest zobowiązany spełnić wszelkie wymogi prawne związane z masową wysyłką emaili oraz podpisać z firmą Cenobitz.com umowę powierzenia przetwarzania danych RODO wraz z klauzulą poufności.

7) Czy wasza poczta jest bezpieczna? Czy zapewniacie ciągłość?

Serwery pocztowe są monitorowane oraz aktualizowane na bieżąco. Poczta jak również pliki stron, bazy danych co noc są wysyłane jako kopia bezpieczeństwa na zewnętrzny serwer. Pozwala to na przywrócenie funkcjonalności w przypadku awarii bądź ingerencji z zewnątrz. Jeśli posiadacie Państwo skalę działalności nie pozwalającą na potencjalny przestój dłuższy niż 1h - należy dobrać usługę odpowiednio do ryzyka biznesowego i umieścić usługi w chmurze publicznej, prywatnej. Proszę pamiętać, że chmura zapewnia redundantną infrastrukturę i bardzo wysoką dostępność usług, jednak koszt takich rozwiązań jest kilkukrotnie wyższy.