Schemat procesu składania i obsługi zamówień#

Data: 2016-08-19 15:19:44

Informacja

Ten artykuł jest archiwalny i dotyczy technologii już dawno wycofanych. Jest prezentowany w celach edukacyjno-informacyjnych.

Na poniższym schemacie wskazaliśmy podstawowe czynności i kroki, które prowadzą od wyboru kursu poprzez jego zapłatę, aż po zablokowanie miejsca dla konkretnej osoby na konkretnym warsztacie. Schemat ma charakter poglądowy.

UWAGA!

W momencie złożenia zamówienia jeśli osoba opłaciła kurs przelewem elektronicznym status zamówienia/rezerwacji zmienia się na OPŁACONA (PAID) i blokuje zasób, czyli miejsce na warsztacie/kursie.

Jeśli osoba wybrała inny sposób płatności np. przelew tradycyjny, to po rezerwacji zamówienie ma status SUBMITTED (złożone) i nie blokuje żadnego zasobu. Taka osoba nie będzie figurowała na liście uczestników.

Osoba obsługująca system rezerwacji przegląda zamówienia i te potwierdzone może zmienić (w szczegółach konkretnego zamówienia) ze statusu SUBMITED na OCZEKUJĄCE. Dzięki temu zamówienie pomimo że nie jest opłacone rezerwuje miejsce. Osoba będzie widoczna na liście uczestników warsztatu (ATTENDANCE LIST) w postaci PDF.

To operator (osoba obsługująca system) musi potwierdzić, że akceptuje tę rezerwację zmieniając status zamówienia. Osoby które nie zapłaciły blokują miejsce ale my podejmujemy decyzję że tak ma się stać – jeśli zrezygnujemy z takiego zabezpieczenia, to teoretycznie tracimy kontrolę nad procesem zamówień, bo konkurencja może sobie rezerwować kursy bez płacenia i jeśli z automatu będą blokowały zasoby (capacity/miejsce) to kurs zniknie z tabeli i przestanie być możliwy do rezerwacji.