Joomla 2.5 - Problem z menu error: JTableMenu: :_getNode#

Data: 2012-02-11 11:27:17

Informacja

Ten artykuł jest archiwalny i dotyczy technologii już dawno wycofanych. Jest prezentowany w celach edukacyjno-informacyjnych.

Po świeżej instalacji albo aktualizacji z Joomla 1.7 do 2.5 niektórzy użytkownicy otrzymują przy instalacji komponentów komunikat mówiący o problemie z tworzeniem pozycji MENU w bazie danych. Komunikat występuje także w przypadku MENU > MENU MANAGER i ikony REBUILD (przebuduj). Poniżej zamieszczam procedurę naprawy błędów na następujące komunikaty:

Call to undefined method MenusModelItem::getMessage() in JTableMenu: :_getNode Failed -

Należy zalogować się do bazy danych MYSQL najczęściej przez panel PhpMyAdmin - dane bazy danych do logowania są zawarte w pliku configuration.php w głównym katalogu Joomla. Po zalogowaniu należy wybrać naszą bazę danych następnie wpisać komendę w polu SQL:

INSERT INTO NAZWA_BAZY_DANYCH.PRZEDROSTEK_menu (id ,menutype ,title ,alias ,note ,path ,link ,type ,published ,parent_id ,level ,component_id ,ordering ,checked_out ,checked_out_time ,browserNav ,access ,img ,template_style_id ,params ,lft ,rgt ,home ,language ,client_id ) VALUES ( «1», «», «Menu_Item_Root», «root», «», «», «», «», «1», «0», «0», «0», «0», «0», «0000-00-00 00:00:00», «0», «0», «», «0», «», «0», «0», «0», «*», «0») w powyższym przykładzie musimy podmienić NAZWA_BAZY_DANYCH na nazwę naszej bazy oraz PRZEDROSTEK na powtarzalny przedrostek tabeli np. m9tfw. Ten przedrostek jest nadawany każdorazowo przy tworzeniu bazy danych i zazwyczaj jest niepowtarzalny. W poprzedniej wersji Joomla 1.5 był to przedrostek jos_

Po wklejeniu poprawnej wartości w polu formularza SQL (zobacz zrzut ekranu powyżej) klikamy WYKONAJ i jeśli zapytanie zostało wykonane poprawnie, utworzyliśmy brakujący wpis w bazie powodujący błąd.

Teraz musimy zalogować się do panelu administracyjnego Joomla. Wejść do MENUS > MENU MANAGER i kliknąć guzik REBUILD przebuduj. Wszystko będzie działało poprawnie.

Jeśli mieliśmy problem wcześniej mieliśmy np. problem z instalacją JCE, to proponuję zainstalować ponownie wszystkie komponenty do których brakuje nam MENU w panelu administracyjnym.