Weryfikacja problemów z pocztą - spam#

Data: 2020-10-21 12:02:20

W przypadku problemów z wysyłką poczty i otrzymania zwrotnie kodu serwera 55x, np. poczta odrzucona uznana za spam, adres IP na czarnej liście mamy dwie opcje:

1) skontaktować się z cenobitz.com w celu weryfikacji czy domena, adres IP są na czarnej liście, wykonana zostanie dodatkowa diagnostyka ustawień poczty. Usługa jest płatna 1 roboczogodzina. Usługa jest odpłatna, ponieważ 99% zgłaszanych błędów nie jest spowodowana naszymi serwerami.

  1. można sprawdzić we własnym zakresie i przeprowadzić diagnostykę w przypadku uzyskania potwierdzenia problemów wysłać do nas krótką informację na temat błędu.

Jak sprawdzić czy jesteśmy na czarnej liście?

Wchodzimy na stronę: https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx

w oknie wpisujemy domenę z jakiej wychodzą emaile (np. domena.com) sprawdzenie pokazuje najpopularniejsze listy spamowe. Jeśli znajdujemy się na jednej z nich oznacza to problem. Jeśli nie ma nas na tej liście przechodzimy na stronę werfikującą poprawność ustawień poczty (programu pocztowego), serwera, DNS i ogólne problemy…

https://www.mail-tester.com/

przy wejściu na stronę generuje się losowy email. Kopiujemy ten email, nie zamykamy okna przeglądarki. Tworzymy nowy email tak jakbyśmy pisali do klienta i jako adresata wklejamy email z mail-tester.com. Wpisujemy jakąkolwiek treść emaila i wysyłamy. Po kilkunastu sekundach w oknie przeglądarki z której skopiowaliśmy email klikamy guzik NASTĘPNIE SPRAWDŹ WYNIK. Po uzyskaniu wyniku powinno być 10/10 albo 9/10. W przypadku błędów należy skopiować link wyniku i przesłać go na admin@cenobitz.pl

Jeśli nie ma nas na żadnej czarnej liście oraz test mail-tester.com przeszedł 10/10 oznacza to niestety, że albo treść naszego emaila została wyfiltrowana jako spam albo administrator serwera do którego wysyłamy emaile jest paranoikiem i odrzuca 30% przychodzącej poczty jako spam. Przyznam, że możemy z tym zrobić tylko 2 rzeczy - napisać do firmy z prośbą o dodanie do whitelisty (jeśli to częsty odbiorca poczty), albo nadawanie poczty z innego emaila.

Żeby zobrazować Państwu problem - przyczyną uznania za spam może być fakt wysyłki ze starej wersji programu pocztowego outlook, użycia nietypowej czcionki np. rosyjskiej albo polskiej, dodania załącznika PDF, albo wysyłki z podsieci neostrada…

Problemy z pocztą powinny nas niepokoić kiedy dotyczą 15-30% wysyłanej poczty, a nie 1 emaila na 100 w miesiącu. Zalecamy okresowe sprawdzanie punktacji, co pozwoli na monitorowanie optymalnych ustawień poczty.