Magento 2.3 - etapy składania zamówienia - objaśnienie#

Data: 2020-10-06 16:14:47

Order Workflow

W momencie złożenia zamówienia zostaje utworzone zdarzenie w systemie. Pierwotnie złożone zamówienie ma status PENDING (oczekujące) i może być anulowane w każdej chwili, chyba że klient zrealizuje płatność elektroniczną. Po zaksięgowaniu wpłaty albo jej ręcznym zatwierdzeniu przy przelewie tradycyjnym zamówienie może być zafakturowane i wysłane.

KROK 1: SKŁADANIE ZAMÓWIENIA

Finalizacja zamówienia zaczyna się gdy kupujący klika PRZEJDŹ DO KASY w widoku koszyka albo dokona ponowienia istniejącego zamówienia z historii wcześniejszych zamówień.

KROK 2: OCZEKUJĄCE ZAMÓWIENIE - PENDING

W widoku zamówień każde nowo złożone zamówienie ma status oczekujące - to znaczy, że płatność nie została jeszcze przetworzona - zamówienie na tym etapie może być anulowane i edytowane. Pending Payment P24 - oczekujące zamówienie na płatność elektroniczną przelewy24 - po 8 godzinach automatycznie zamówienie powinno zostać anulowane. Klient po złożeniu zamówienia otrzymuje potwierdzenie zamówienia z numerem zamówienia i szczegółami.

KROK 3 - OTRZYMANO PŁATNOŚĆ

W przypadku automatycznych płatności jak np. przelewy 24 po zapłacie system Przelewy24 wysyła do sklepu Magento sygnał ZAPŁACONE z kwotami w celu weryfikacji i zmiany statusu zamówienia na PROCESSING (PRZETWARZAM) - w zależności od systemu płatności operator sklepu otrzyma powiadomienie o wpłacie. W przypadku przelewów tradycyjnych na konto bankowe należy samemu zmienić status zamówienia.

Poniższy obrazek przedstawia nowe zamówienie. Możemy je WSTRZYMAĆ. Wystawić FAKTURĘ albo zrealizować DOSTAWĘ.

Krok 4: FAKTURA - Invoice Order (processing)

Typowo zamówienie jest fakturowane w momencie otrzymania płatności. Niektóre metody płatności mogą wyzwalać automatycznie generowanie tego kroku. Po generowanie rachunku/faktury informacja o tym jest wysyłana do klienta. Kliknięcie FAKTURA jest potrzebne abyśmy nadali zamówieniu status PROCESSING co oznacza, że zostało przyjęte do realizacji.

Krok 5: DOSTAWA

Jeśli kwota przelewu tradycyjnego zgadza się z numerem zamówienia klikamy DOSTAWA. Otwiera się nowe okno. Możemy wpisać numer listu przewozowego

Ważną rzeczą jest także ewentualne dodawanie komentarzy do dostawy (patrz poniższy zrzut ekranu) oraz oznaczenie WYŚLIJ e-mail z potwierdzeniem wysyłki do klienta, co spowoduje, że po kliknięciu przycisku WYŚLIJ PRZESYŁKĘ klient otrzyma email powiadamiający o wysyłce i dostawie.

Zamówienie zrealizowane ma status COMPLETE / ZAKOŃCZONE. Takiego zamówienia nie można edytować. Można zrobić FAKTURĘ KORYGUJĄCĄ co pozwoli na realizację zwrotu o ile chcemy obsługiwać zwroty w zapleczu MAGENTO.

Krok 6 - MASOWE PRZETWARZANIE

Istnieje możliwość masowego przetwarzania przesyłek i tworzenia listów przewozowych - scenariusz każdorazowo uzależniony jest od skomplikowania sklepu i wdrożenia.