Joomla 1.5 - Skrócona specyfikacja systemu#

Data: 2012-01-22 17:43:36

Informacja

Ten artykuł jest archiwalny i dotyczy technologii już dawno wycofanych. Jest prezentowany w celach edukacyjno-informacyjnych.

SKRÓCONA SPECYFIKACJA SYSTEMU CMS Jommla!

**Joomla!** jest systemem obsługi witryny internetowej (angielski skrót "CMS" pochodzi od Content Managment System, czyli system zarządzania treścią), umożliwiającym łatwą, tanią i sprawną kontrolę nad każdym aspektem witryny internetowej, w tym redagowanie i prezentację treści. Joomla! jest programem Open Source: **brak opłat licencyjnych** i umów uniemożliwiających dostosowanie systemu do własnych potrzeb.

Z Joomla! możesz wykonać takie rzeczy, jak:

  • redagować i formatować artykuły na każdą stronę witryny za pomocą prostych narzędzi wizualnego edytora tekstu,
  • dodawać do witryny nowe strony, używając interfejsu wskaż i kliknij,
  • dodawać obrazy i inne media, wczytując je za pomocą przeglądarki internetowej,
  • kontrolować wszystkie elementy witryny, np. menu nawigacyjne i układ stron.

![](/_static/images/stories/cenobitz-zaplecze-administracyjne-systemu-cms.jpg)

Rysunek 1 - panel administracyjny JOOMLA

OBNIŻANIE KOSZTÓW ZARZĄDZANIA STRONĄ

W interfejsie użytkownika dostępnych jest wiele dodatkowych funkcji Joomla!. W istocie Joomla! likwiduje konieczność żmudnego, codziennego zarządzania zawartością Twojej strony. Osoba potrafiąca napisać wiadomość pocztową przy pomocy przeglądarki poradzi sobie z obsługą Joomla! i zarządzaniem strony. Już nie trzeba korzystać z usług zewnętrznych firm do aktualizacji danych o firmie, bądź aktualności na stronie firmowej.

Standardowo system dostarcza wszystkich podstawowych funkcji koniecznych do zarządzania zawartością strony. W systemie zawarte są także pewne elementy o specyficznej funkcjonalności, np. podstawowa rejestracja użytkownika, sondy, bannery reklamowe, katalogi kontaktów i wiele innych. Joomla! posiada także funkcję systemu rozszerzeń ("Extensions"), która pozwala na instalowanie dodatków opracowanych przez innych autorów, zwiększających funkcjonalność systemu.

![](/_static/images/stories/zaplecze-administracyjne-systemu-cms-lodz-wroclaw.jpg)

Rysunek 2 - panel administracyjny JOOMLA - zarządzanie publikacjami

Strony oparte o system Joomla! różnią się od stron, które zawierają ręcznie aktualizowane, albo "statyczne" pliki HTML. Joomla! jest aplikacją dla stron generowanych dynamicznie. Joomla! wykorzystuje bazę danych (MySQL) dla zmagazynowania całej zawartości i informacji o Twojej stronie, korzysta z języka programowania PHP dla zwiększenia interaktywnej funkcjonalności i dynamiki stron www.

TECHNOLOGIE PRZYDATNE W POZYCJONOWANIU

Joomla! udostępnia m.in. pamięć podręczną dla zwiększenia wydajności, kanały RSS, tworzenia wersji strony przeznaczonej do wydruku, blogi, forum, kalendarz, przeszukiwanie strony, oraz wiele wersji językowych strony. Jej stosowanie pozwalające rozbudować własny serwis internetowy wspomaga znaczna, przekraczająca cztery tysiące, liczba dodatków (komponentów, modułów i pluginów). Joomla! zawiera technologie potrzebne do **optymalizacji witryny** pod kątem wyszukiwarek internetowych (search engine optimalization) oraz sprawnego i **taniego pozycjonowania** w wynikach wyszukiwarek. Jej struktura, szablony oraz generowane treści są** przyjazne wyszukiwarkom internetowym** przez co łatwiej je indeksować.

Tworzymy szablony stron, grafiki, bannery, reklamy, zajmujemy się marketingiem internetowym. **Pozycjonujemy strony oraz dbamy o to, aby Twoja strona ściągała jak największą liczbę Klientów**. Działamy w **Łodzi**, **Wrocławiu**, Kaliszu, Warszawie.