Joomla 2.5 - Tworzenie nowego artykułu w Joomla#

Data: 2012-06-03 15:34:49

Informacja

Ten artykuł jest archiwalny i dotyczy technologii już dawno wycofanych. Jest prezentowany w celach edukacyjno-informacyjnych.

W poniższym artykule dowiecie się Państwo jak dodawać i edytować artykuł w systemie CMS JOOMLA. Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego przechodzimy do zakładki ARTYKUŁY > ARTYKUŁY po kliknięciu tego odnośnika z rozwijalnego menu przechodzimy na podstronę widoku listy artykułów. Czyli tabeli w której wyświetla się lista dostępnych artykułów.

Jak widzimy w tym oknie mamy możliwość kliknięcia w jeden z tytułów aby przejść do jego edycji, możemy utworzyć nowy klikając przycisk UTWÓRZ, możemy zmienić także parametry istniejącego artykułu wybierając DOSTOSUJ, OPUBLIKUJ, WYCOFAJ, KOSZ. Trzy ostatnie opcje pozwalają na określenie czy artykuł ma być widoczny (zielony ptaszek w kolumnie status) bądź niewidoczny (Wycofaj) bądź przeniesiony do Kosza. Artykuły przeniesione do kosza są widoczne po zmianie rozwijalnego menu -wybierz status- co dokładniej omówione jest w osobnym artykule.

Jeśli chcemy utworzyć nowy artykuł klikamy UTWÓRZ. Otwiera się nowe okno artykułu.

Najważniejsze elementy o których musimy pamiętać przy tworzeniu nowego artykułu to nadanie mu tytułu, wybór kategorii w której artykuł ma się znajdować, domyślnie status artykułu jest ustawiony na opublikowany, jeśli chcemy aby artykuł był szablonem i jeszcze nie jest skończony, to ustawiamy tę opcję na nieopublikowany. Pole tekstowe jak również ikony edytora wyglądają różnie w zależności od zainstalowanych rozszerzeń w panelu administracyjnym w naszych zrzutach pokazujemy edytor JCE. W tym edytorze są bardzo podobne i intuicyjne ikony jak w programie MS OFFICE typu WORD i klikając na nie możemy w łatwy sposób pogrubić tekst, zmienić kolory tekstu, dodać obrazki, dodać linki, listę wypunktowaną, tabelę. Nie potrzeba żadnej wiedzy specjalistycznej do tworzenia takiego artykułu i bez problemu po zapoznaniu się z artykułami zawartymi w helpdesku możemy publikować i zmieniać treści.

Nigdy nie wklejaj tekstu skopiowanego z innej strony, tekstu skopiowanego z programu WORD. Jeśli wkleisz taki tekst w oknie edytora, to wkleisz go z całym śmietnikiem kodu. Jeśli musisz skopiować duży fragment tekstu do okna edytora, to zrób to tak: otwórz NOTATNIK windowsa (dostępny w zakładce START > AKCESORIA) wklej cały tekst do NOTATNIKA, skopiuj i taki tekst wklej dopiero w oknie edytora Joomla. Pamiętaj, wklejenie zaśmieconego kodu działa na niekorzyść Twojej strony i obniża jej reputację!

Po dodaniu treści w oknie edytora mamy cztery opcje: ZAPISZ - zapisuje i zostaje dalej w tym samym oknie edycji artykułu, ZAPISZ I ZAMKNIJ - zapisuje i wychodzi z artykułu do listy artykułów, ZAPISZ I NOWY - zapisuje obecny i automatycznie otwiera okno tworzenia nowego artykułu. ZAPISZ JAKO KOPIĘ - pozwala na wejście w artykuł i po zmianie tytułu zapisanie duplikatu. Ważne, aby tworząc duplikat i zmieniając tytuł wykasować całą zawartość pola ALIAS - to pole decyduje o tym jak będzie wyglądał link do artykułu i nie mogą być dwa takie same.

Jeśli macie jakieś dodatkowe problemy i pytania zapraszam do publikowania ich w komentarzach do posta.